Biotop se otevře na konci června

Oblast tzv. brownfields nedaleko radotínské základní školy, kde se dříve nacházela problematická čistička odpadních vod, získává zcela novou tvář. Od loňského roku tady Městská část Praha 16 společně s Hlavním městem Prahou jako investorem stavby budují areál tzv. biotopu, přírodního koupaliště. K jeho otevření dojde na konci června.

Podstata biotopu spočívá v biologickém způsobu udržování čisté vody, bez chemie, za působení vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách. Půjde o čisté koupání bez chloru, tedy ne v takové vodě, na jakou jsme zvyklí v bazénech – mrtvé a chemicky upravované.

Podobný areál s biotopem se nachází i v Borovanech, jihovýchodně od Českých Budějovic. Právě Borovanská Lazna, která mají stejného dodavatelé technologické i biologické části, navštívili v úterý 13. května představitelé radotínské radnice – zástupce starosty Městské části Praha 16 Mgr. Miroslav Knotek, tajemník úřadu Ing. Pavel Jirásek a ředitel Radotínské o.p.s. Pavel Prachař. Cílem "studijní cesty" bylo získat co nejvíce informací a přebrat zkušenosti s provozem koupaliště. Po místních Laznech, jak místní biotopu říkají, je provedl starosta PhDr. Stanislav Malík.

Koupaliště se v Borovanech nachází v klidové zóně města blízko centra. Součástí jsou vodní herní prvky pro děti, pro plavce skokanský můstek, pěkně vybavené dětské hřiště. V provozní budově je přebalovací pult, bezpečnostní schránky, sprcha s teplou vodou, hřiště pro plážový volejbal a občerstvení s posezením na terase. Podobně bude vybavené i koupaliště v Radotíně.

V Borovanech je areál menší, než bude ten radotínský, otevřen byl před loňskou letní sezonou. Nejvíce návštěvníků tu v parných dnech léta měli okolo 1400 lidí. Podle sdělení starosty Malíka není provoz koupaliště prodělečný. Co se týká kvality vody, byla podle biologických rozborů a rozborů prováděných zdravotním ústavem po celou dobu v pořádku.

 Biotop v BorovanechČistá voda bez chemie, biotop v BorovanechFiltrační laguna biotopu v BorovanechBorovanský starosta PhDr. Stanislav Malík (vlevo) a zástupce starosty MČ Praha 16 Mgr. Miroslav Knotek při návštěvě biotopu v BorovanechRozestavěný biotop v Radotíně. Pohled na právě napouštěnou koupací část. Rozestavěný biotop v Radotíně, čisticí část - filtrace

"Radotínský areál bude zprovozněn na konci června, splněny budou všechny hygienické podmínky. Případné nedodělky se budou řešit v průběhu prázdnin. Po otevření koupaliště ještě nebudou zcela dokončeny toalety, sprchy a šatny ve správní budově. Na pozemku budou proto umístěna kontejnerová WC tak, aby byly splněny všechny hygienické podmínky pro provoz areálu. K dispozici budou venkovní sprchy, převlékárny a bufet," uvedl zástupce starosty Mgr. Miroslav Knotek.

V současné době je hotová celá biologická (tedy čisticí) část a poslední dva týdny dochází k napouštění samotného koupacího jezera. Jezero je plněno z areálové studny. Kvůli nízké hladině spodních vod bude ještě asi další dva týdny trvat, než se jezero napustí. Pracuje se i na rampách tvořících hlavní vstup do areálu a pro bezbariérový přístup. Dokončuje se parkoviště pro návštěvníky, které bude v areálu školy. Celý areál je zatravněn, jsou vysázeny všechny stromy a dětské hřiště je zkompletováno. V zázemí biotopu jsou již hotové rozvody vody, elektřiny, vzduchotechniky, vnitřní omítky, vybetonované podlahy a připravuje se zateplení budovy. Areál bude ohraničen dřevěným plotem, ze stejného materiálu bude obložka budovy. 

Správcem koupaliště bude Radotínská o.p.s., společnost založená Městskou částí Praha 16 a provozující od roku 2009 Sportovní halu Radotín, jejíž úkoly se tak od června rozšíří. 

Foto z radotínského biotopu najdete na Facebooku.

Zveřejněno: 16.05.2014 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 17584 x