Jarní úklid komunikací

Každoroční jarní úklid komunikací v roce 2016 zaznamenává v Radotíně několik změn, které vyplývají jak ze zkušeností z uplynulých sezon, tak i z důvodu doplnění nově dokončených místních komunikací do harmonogramu. A jako vždy je několik „operativních“ záležitostí, jimž se rozpis také pružně podřizuje.

Jako vždy je jarní úklid komunikací (JUK) řešen na etapy. V Radotíně je jich tradičně 6, jež se dále dělí do dílčích podoblastí. Aby byl úklid sladěn s celoroční údržbou, která byla historicky řazena odlišně, mění se letos i číslování jednotlivých etap. Ale postupně.

Důležitými při zařazení čištění v oblastech jsou hlediska provozně-technická a organizační. V roce 2016 se opět uklízí oblast kolem sokolovny až po Memoriálu Aleše Hřebeského (koná se 20. až 23. dubna) a lokalita náměstí Osvoboditelů v týdnu, kdy probíhá na parkovišti před obchodním centrem akce „Den s IZS“ (7. května). Letos bylo dále přihlédnuto k renovaci „hotelového domu“ mezi ulicemi Vrážská a Věštínská a „učiteláku“ v Tachovské, a tak se ulice kolem nich budou čistit až na závěr blokového úklidu koncem května.

Novinkou je zařazení nedávno dokončených a předaných místních komunikací na Lahovské (Kalabisova, Jarmily Novotné) do systému JUK. Celá oblast se pak bude blokově čistit nadvakrát (dosud pouze jeden den s dopravním omezením). Poslední letošní změnou je přesun ulice Hadravské do lokality Edenu, tj. od mateřské školy Petrklíč až po cementárnu bude vše čištěno v jednom běhu. 

V ostatním ale plán zůstává obdobný jako v předešlých sezonách: každá z oblastí se čistí jeden týden, z něhož se však dopravní omezení (zákaz zastavení v uklízených ulicích) bude týkat jen úterka a čtvrtka. O potřebě přeparkovat vozidla v dané dny budou informovat jak značky rozmístěné týden předem, tak i bezprostředně před blokovým čištěním rozhlas a lístky vsunuté za stěrače automobilů v dotčených lokalitách. V ulicích s dopravním omezením bude vždy rezervován pro očistu čas mezi 7.30 a 15.00 hodin (podle postupu čištění budou zákazové značky odstraňovány co nejdříve).

První etapa startuje 18. dubna a poslední končí 27. května (přesný přehled ulic s dopravním omezením viz dále nebo na www.praha16.eu). Od 30. května bude opakováním první etapy, tedy úklidem oblasti Rymáně, již následovat pravidelný cyklický (celoroční) úklid. 

Opět bude umožněno on-line sledování vozidel zapojených do jarní očisty, podruhé za sebou půjde už o pětici strojů: dvě multikáry, chodníkový stroj a dva nové čisticí vozy (Johnson, Kärcher). Na adrese http://vozidla.praha16.eu se tak letos každý občan může kdykoli celé jaro podívat na to, kde se právě provádí strojový úklid, a dokonce lze sledovat i to, kde byl prováděn v uplynulých hodinách (v mapě je zakreslena stopa za všemi vozy).  
Technická správa komunikací hl. m. Prahy čistí v Radotíně se zákazem parkování stejné ulice jako loni (tedy Pod Klapicí a Vrážskou), ale vše již proběhlo o 2 týdny dříve: 4. dubna mezi 8.00 a 15.00 hodin. 

Harmonogram čištění komunikací s dopravními omezeními v Radotíně

19. dubna (1., Rymáň) – Ke Zděři (část), Stadionová, K Berounce, Chrobolská, Na Rymáni
21. dubna (1., oblast škol) – K Přívozu, Horymírovo náměstí, Václava Balého, náměstí Sv. Petra a Pavla, Nad Berounkou, Loučanská, Ježdíkova, Felberova, Zítkova, Macháčkova, K Lázním, Ke Zděři (část)
26. dubna (2., Sídliště) – Sídliště (část od MŠ ke Karlické), U Starého stadionu, náměstí Osvoboditelů (před KS Koruna), Na Výšince (spodní část)
28. dubna (2., Viničky) – Sídliště (zbývající část), Týřovická, Na Výšince (horní část), Otínská, Jelenovská, Na Viničkách, U Viniček, Zdická, Zadovská, Vojetická, Javořická, Kolová, Dehtínská, Příbramská, Lošetická, Nýrská
3. května (3., nové sídliště) – náměstí Osvoboditelů (u sídliště), Prvomájová (u sídliště), Na Betonce (u sídliště), Pod Klapicí (slepá část)
5. května (3., sokolovna) – Prvomájová (část), Vinohrady, Slinková, Na Betonce (část), Jaspisová, Achátová, Vykoukových, Grafitová, U Vápenky, Býšovská, Čedičová, Štěrková (spodní část), Ametystová, Strážovská (spodní část)
7. května (3.) – náměstí Osvoboditelů (pouze parkoviště před OD Berounka)  
10. května (4., Eden) – Hadravská, V Edenu, Slavičí, Jarkovská, Kejnická, Safírová, U Drážky, Častonická, Ledvická, Pod Velkým hájem, U Učiliště, Vápenná, V Sudech
17. května (5., Říhák) – Strážovská (střední část), Na Říháku, U Sanatoria, Štěrková (horní část), Topasová, Živcová, Radkovská, Pod Lahovskou, Plánická, Chatová
19. května (5., Lahovská) – Strážovská (horní část), Jarmily Novotné, Kalabisova, Solná, Sobětická, K Višňovce, Otěšínská, Minerální, Strunkovská 
24. května (6., Mramorka) – Věštínská (část), Nýřanská, Zbynická, Josefa Kočího, Tachovská
26. května (6., Benátky) – Věštínská (část), Matějovského, Kraslická, V Parníku, Na Benátkách, Výpadová (část), U Jankovky, Šárovo kolo
Zveřejněno: 11.04.2016 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 4268 x