Medvěd potřetí stažen z kůže

První březnová sobota opět patřila slavnému vladykovi Horymírovi, masopustnímu průvodu Radotínem i reji na náměstí Sv. Petra a Pavla.

Ocelové mraky nad probouzející se Prahou nevěštily krásný slunečný den, a přesto se již po osmé ráno začalo náměstí Sv. Petra a Pavla pomalu zaplňovat lidmi, kteří si nechtěli nechat ujít odjezd vladyky Horymíra do jeho rodné vsi Neumětel. Napětí stoupalo, ale diváci nakonec byli oceněni – slavný rek na svém věrném oři Šemíkovi opět zvládl riskantní seskok z Vyšehradu a Radotín na své jízdě nevynechal.

3. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín - Neumětely, 2.3.2019
Masopustní průvod Radotínem, 2.3.2019

Na náměstí ho přivítali zástupci místní radnice pod vedením zástupce purkmistra Miroslava Knotka, který byl na příjezd připraven a po slavnostní řeči předal poselství určené neumětelskému rychtáři Luďku Kuniakovi. Též Horymír pozdravil jemu věrný lid radotínský a nezapomněl zdůraznit, jak stará je již tato tradice a vlastně i on sám. Oficiální program pokračoval vystoupením minnesängra Pavla Volodkoviče a po fanfáře Otakara Procházky se již Horymír s celou svou družinou spěšně vydal na dalekou cestu, kterou jeho Šemík tak dobře zná.     

3. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín - Neumětely, 2.3.20193. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín - Neumětely, 2.3.2019 3. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín - Neumětely, 2.3.20193. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín - Neumětely, 2.3.2019

Zatímco Horymírova sváteční jízda má již dlouhou tradici a je též symbolickým startem jezdecké sezony, masopust se zde teprve zabydluje. Přesto letos Radotíňáky uchvátil a průvod městem – od Koruny celým náměstím Osvoboditelů až po Horymírovo (jak jinak!) náměstí a radnici – i následný rej masek před kostelem sv. Petra a Pavla přilákal dosud největší návštěvu. A bylo o co stát! Písničky lidové, z první republiky i ty notoricky známé ze zábav, všechny nezbytné masopustní masky, scénky pod vedením divadelního spolku Gaudium v čele s jeho principálkou Vlastou Pilařovou i „picnutí“ medvěda a jeho stažení z kůže – prostě nic z toho nesmělo chybět a pochopitelně nechybělo. 

Rovněž tak účastníky pobavili nejmenší vystupující, a to ať z radotínského Sokola, nebo malí odvážlivci, kteří vystoupali na podium a zazpívali písničku. Hned za to také dostali pěknou odměnu v podobě plyšové hračky. Celým dopoledním programem provázela kapela Péro za kloboukem a flašinetář, kteří hráli k dobré náladě i konzumaci lahodných gastronomických specialit, především těch zabíjačkových; vždyť následné postní období, kterému vládnou mléčné výrobky a brambory, začíná za pár dnů a nevyužít poslední příležitost dobře se najít, to by byl hřích. Závěrečnou tečku zajistilo krátce po poledni vystoupení dětí z Fantasy Dance Company a jejich taneční i akrobatické kousky. 

3. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín - Neumětely, 2.3.20193. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín - Neumětely, 2.3.20193. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín - Neumětely, 2.3.20193. Radotínský masopust a Horymírova jízda Radotín- Neumětely, 2.3.2019

A pozor! Za rok pojede Horymír opačným směrem, z Neumětel do Radotína, takže akce bude především odpolední. 

Celá fotogalerie
Fotogalerie na facebookovém profilu Městské části Praha 16

Zveřejněno: 04.03.2019 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2390 x