Nové centrum Humanitární pomoci Ukrajině v Radotíně

V budově bývalé kotelny na náměstí Osvoboditelů oficiálně otevřela 28. srpna za podpory radotínské radnice své centrum nezisková organizace Humanitární pomoc Ukrajině, z.s., která od roku 2015 pomáhá lidem ve válkou zmítané oblasti na východě Ukrajiny.

Slavnostního otevření se zúčastnil i radotínský starosta Karel Hanzlík a ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Oba ocenili důležitost této organizace, která zajišťuje humanitární pomoc v podobě dodávání ošacení a potravin především těžce zkoušeným rodinám z postižené části Ukrajiny.

Shodli se i na tom, že ani v podmínkách České republiky není podobná pomoc úplně jednoduchá, jelikož v naší společnosti je neustále mnoho skupin a politicky vlivných lidí zastávajících proruskou ideologií. „Sami jsme zažili agresi východních sousedů, kdy svět jenom přihlížel, jak je naše země okupována. Proto jsem rád, že jsme mohli organizaci a ukrajinskému lidu podat pomocnou ruku alespoň v této podobě a nabídnout jí prostor pro zřízení tohoto centra“, vyjádřil se starosta Hanzlík. 

Ukrajinský velvyslanec pak především vyzdvihl osobu ředitele neziskové organizace Petra Olivu za jeho pětiletou práci a neohroženou pomoc, díky které se dostává humanitární pomoc do těch nejvíce problematických a nebezpečných míst v bojové zóně nedaleko Doněcka či Luhanské oblasti.

Součástí otevření byla i výstava válečných fotografií ukrajinských fotografů Alexeje Furmana, Pavla Nasadila a Sergeje Lojka, která zde bude mít i svou stálou expozici. Cílem je veřejná osvěta občanů o tom, co se děje na východě Ukrajiny.

Slavnostní otevření Centra Humanitární pomoci Ukrajině, 28.8.2020 Slavnostní otevření Centra Humanitární pomoci Ukrajině, 28.8.2020 Slavnostní otevření Centra Humanitární pomoci Ukrajině, 28.8.2020 Slavnostní otevření Centra Humanitární pomoci Ukrajině, 28.8.2020
Zveřejněno: 28.08.2020 – Eva Javorská ; Přečteno 2249 x