Premiéra Jana Žižky proběhla na výbornou

V pátek 9. září se v Radotíně sešly hvězdy, alespoň ty filmové. V místním kině proběhlo slavnostní promítání nového filmu Petra Jákla Jan Žižka. Po zhlédnutí filmu se konala beseda s herci, filmaři a Viktorem Krištofem, zastupitelem městské části a výkonným producentem filmu.

Filmaři nechali diváky nakouknout na to, jak nejdražší český film vznikal. „Když natáčíte film, na který máte peníze i z Ameriky, potřebujete mít v obsazení hvězdy. A k těm není jednoduché se dostat. Jsem rád, že se to nakonec podařilo a film se skví takovými jmény, jako například Michael Caine, Til Schweiger, Matthew Goode či Sophie Lowe. Nesmím zapomenout ale také na české herce, kteří ve filmu hráli - Karel Roden, Marek Vašut, Ondřej Vetchý nebo Jan Budař. No, a samozřejmě nesmím zapomenout ani na zde přítomné, Davida Bowlese a Guye Robertse. A jestli jste si všimli, tak v jedné scéně hraji i já, velmi důležitou postavu Jana Husa,“ rozpovídal se Krištof.

Ostatní hosté představili své profese a poté se začali ptát diváci. Mezi nejzajímavější dotazy patřily:
  • množství kaskadérů (neznámé, recyklují se), 
  • nebezpečné scény s koňmi (v jedné nebezpečné scéně, kdy kůň padá do vody, jde o kombinaci plastového koně z Anglie, živého koně a kouzla postprodukce), 
  • počet natáčecích dnů (56),
  • jak dlouho film vznikal (celkem 11 let, natáčet se však začal v roce 2018).
Publikum však nejvíce rozesmály dotazy téměř nejmladšího diváka, který chtěl vědět, kde najde text husitské hymny „Ktož sú boží bojovníci“, která patřila mezi učivo dříve školou povinných a co filmaři dělali, když se jim koně „potento“. Na tento velmi zvídavý dotaz odpovídal David Bowles a přišel s historkou o „prdícím koni“, který téměř zničil natáčecí den.

Na jeden z dotazů, jestli se, vzhledem k závěru filmu, uvažuje o pokračování, poprosili filmaři o chvilku oddechu a pak se uvidí.

My můžeme popřát filmu velkou sledovanost a úspěch nejen u nás, ale i za mořem.

Zveřejněno: 13.09.2022 – Eva Javorská ; Přečteno 508 x