Radotínské rodeo

Tradiční Velké radotínské rodeo se jelo druhou červnovou sobotu. 8. června čekalo na návštěvníky radotínských Říčních lázní příjemné počasí, zajímavá a vzrušující podívaná, zábava pro malé, větší i velké a pestré občerstvení.

Dopolední program začal disciplínou Calf Roping (Lasování telete). Otužilá a vyběhaná telata masného skotu z Biharyova Ranče Hošťka nedala lasařům šanci a tak tato disciplína neměla vítěze. Tento závěr ostatně museli učinit rozhodčí ještě několikrát. 

Rychlostní disciplína Pole Bending (Slalom kolem tyčí) přinesla v tzv. Dívčí válce (muži se nezúčastnili) dramatické a vyrovnané souboje a na medailových místech se dámy umístily po dvou kolech takto: 1. Lenka Mahušková, čas 0:24.63, 2. Petra Hesová, 0:25.06, 3. Kristýna Matějková, 0:25.21, atd. Podobně dívčí záležitostí byla i tatáž disciplína v kategorii juniorů, když výsledné pořadí bylo následující: 1. Eliška Roučová, 0:24.60, 2. Tereza Baudisová, 0:27.59, 3. Denisa Jandová, 0:28.99, atd. Pozorný čtenář si jistě povšimne, že nadaná juniorka E. Roučová by to „natřela“ i dospělým!

Velké radotínské rodeo, 8.6.2019

Velké radotínské rodeo, 8.6.2019 Velké radotínské rodeo, 8.6.2019 Velké radotínské rodeo, 8.6.2019 Velké radotínské rodeo, 8.6.2019
Velké radotínské rodeo, 8.6.2019

Senior Team Penning (Oddělování dobytčat) přineslo tradičně zajímavou a napínavou podívanou. Celkem uspělo pět trojic, zde uvádíme první tři: Jako první se umístila pánská trojka zkušených jezdců Milan Hercík, Přemek Řeháček, Jan Veselý; tito borci vytřídili v čase 0:41.27 dva kusy. Následovaly trojice 2. Adéla Nováčková, Jana Kolářová, Jan Kolář, 0:55.60, 2 kusy, 3. Petra Hesová, Miroslav Fencl, Pavel Paseka, 1:47.85, 2 kusy, atd. V juniorské kategorii zůstaly trojice bez umístění. 

Při tradičně pestrém slavnostním nástupu zazněla píseň nejkrásnější, tedy česká státní hymna a podobně nejkrásnější vlajku přivezla úřadující mistryně republiky v rodeu Adéla Nováčková. Poté představil již takřka legendární hlasatel Petr Binhack hlavní osoby a funkcionáře, tedy majitele ranče Vladimíra Krištofa, ředitele rodea a hlavního pořadatele Milana Macha, rozhodčí, členy Bull Teamu a sponzory. O přízeň dobrých duchů indiánskou modlitbou poprosil příslušník kmene Dakotů Inyan Wokiake, česky Ten, který mluví s kameny. A pak již se mohl rozjet odpolední program „na plný pecky!“ Sportovní program jak dopoledne, tak i odpoledne měl coby hlasatel „na triku“ zkušený a pohotový Eda Ziebiker, pro něhož to byla radotínská premiéra.

Odpoledne otevřela disciplína Trailer Loading (Nakládání telete), ve které se i přes několik nadějných pokusů žádné z dospělých dvojic zabodovat nepodařilo a statečné stádo zvítězilo na celé čáře.   

I druhá „rychlostka“ přinesla v obou kategoriích napínavé boje! Nejrychlejšího času dosáhla Kristýna Matějková, 0:17.45, druhé místo z Tyčí si zopakovala Petra Hesová, 0:18.54 a třetí byla Lenka Mahušková za 0:18.88, atd. Tedy oproti Tyčím si v tomto klání, zvaném Barrel Race (Barelový dostih), první a třetí dáma vyměnily pořadí. Mezi juniorkami si první místo opět vyjela skvěle připravená Eliška Roučová, 0:18.30 (ani mezi dospělými by se s tímto časem neztratila!), druhá byla Denisa Jandová, 0:21.67, třetí pak Tereza Baudisová, 0:22.75, atd. 

Předposlední „dobytčí“ disciplína Cattle Brading (Značkování dobytčat) byla pro mnohé seniory poslední šancí (s ohledem na počet přihlášek do poslední disciplíny Steer Wrestling, kde se našlo pouze pět odvážlivců) urvat nějaké ty body do celkového hodnocení. Ovšem i tady měla telata převahu a zabodovaly pouze dvě dvojice: 1. Přemek Řeháček, Milan Hercík, 0:38.88, 2. Miroslav Kraus, Kristýna Matějková, 1:21.97. U juniorů, lépe řečeno juniorek zůstalo opět jen u zbožného přání. Zde je namístě uvést, že kategorie juniorů prošla v tomto roce „generační výměnou“ a že nejstarší a nejzkušenější přešly po dosažení věku 18 let mezi dospělé. 

A pak už došlo na vrcholné „číslo programu“, na Steer Wrestling (Pokládání dobytčete)! Zde se prosadila zkušenost, na pomyslnou bednu se „srovnali“ borci, kteří tuto královskou disciplínu v minulosti nejednou vyhráli. Nejrychleji složil své tele Jan Veselý, který potřeboval čas 0:34.09, a za Radotína si odvezl Vítězný štít starosty Karla Hanzlíka. Zhruba o 10 vteřin delší čas potřeboval Josef Fiala, 0:45.75. Vítěznou trojku dokompletoval Miroslav Kraus s časem 1:00.25. 

Na závěrečném slavnostním nástupu pak byli dekorováni nejúspěšnější: Jako celkový vítěz (All Around Champion), byl vyhlášen Milan Hercík, který se mohl těšit z hlavní ceny, Senátorského poháru, který věnoval senátor Pavel Fischer.  Zvláštní cenu pro tzv. Rodeo Girl si odnesla, podobně jako loni, Kristýna Matějková; ta je v Radotíně „pečlivou“ sběratelkou nejvyšších trofejí. 

Není třeba asi zdůrazňovat, že večer patřil jako vždy tanci při živé hudbě pod širým nebem a že se všichni dobře bavili. Pro všechny zúčastněné pohodový a povedený den.
Bck/TaC 

Více snímků ve fotogalerii
Zveřejněno: 17.06.2019 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1567 x