Kytarové tóny Davida Wurczela rozezněly kostel

Za posledních jedenáct let, kdy radotínská radnice pořádá adventní koncerty, zde vystoupila plejáda skvělých hudebníků. Někteří jsou mistry svého oboru a jen těžko v něm dosáhnou ještě větších úspěchů. Jiní svoji kariéru teprve rozjíždí a Radotín je jednou ze zastávek na jejich cestě.

IV. adventní koncert: David Wurczel, 18.12.2016
Zapalování poslední svíčky na adventním věnci (zleva: Ladislav Damašek, ředitel radotínského závodu ČMC, a.s., starosta Městské části Praha 16 Karel Hanzlík, kytarista David Wurczel a Antonín Školoud, vedoucí výroby též ze společnosti ČMC, a.s.)

David Wurczel je třiadvacetiletý kytarista a skladatel, který měl možnost v neděli 18. prosince vystoupit na letošním posledním adventním koncertě v kostele farního sboru Československé církve evangelické.

IV. adventní koncert: David Wurczel, 18.12.2016
David Wurczel koncertoval v neděli 18. prosince v kostele farního sboru ČCE

Svůj osobitý styl a vlastní techniku zvanou Rotando (kytarová technika, která je kombinací tremola, rasgueada a krouživého pohybu zápěstí), předvedl asi padesátce návštěvníků, mezi nimiž tentokrát kromě Mgr. Karla Hanzlíka, starosty Městské části Praha 16, Ing. Ladislava Damaška, zástupce spolupořádající společnosti Českomoravský cement, a.s., zasedl i profesor MUDr. Pavel Pafko, DrSc., uznávaný český chirurg a dlouholetý přednosta III. chirurgické kliniky ve Fakultní nemocnici Motol.

IV. adventní koncert: David Wurczel, 18.12.2016
Profesor Pavel Pafko, David Wurczel a radotínský starosta Karel Hanzlík

Jak se David svěřil, je pro něj radotínský rodák Mistr Štěpán Rak ohromnou inspirací. Koncert totiž započal Davidovou skladbou 66 díků Štěpánu Rakovi, která byla Mistrovi věnována k jeho šestašedesátinám. Oficiálním závěrem koncertu byla variace na koledy - kombinace čtyř vánočních skladeb.

Úplným zakončením byl teprve přídavek, kdy se David vrátil ze zákulisí za vřelého potlesku a chopil se náročného Tance kolem lípy (Dance around the linden tree) z autorského cyklu prof. Štěpána Raka Svět vůní. Zazněly i další skladby jako árie z Pucciniho opery Turandot Nessun Dorma ve Wurczelově vlastní kytarové úpravě nebo legendární kytarová skladba neznámého autora Romance. Zbývající odehrané kusy tvořily další ukázky kytaristovy tvorby, mimo jiné inspirované třeba sluncem (Svítání) a nekonečnem (Suita Vesmír).

Ačkoliv se David Wurczel věnuje především hudbě a kytaru studuje již od svých sedmi let, je také čerstvým absolventem (scénáristou) Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Ve svém hudebním studiu by rád pokračoval i na americké univerzitě Berklee College of Music.

Více snímků ve fotogalerii
Zveřejněno: 19.12.2016 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2337 x